Jesteś w: NEWS / SKE "EURORZEPKI"

Nasza strona
jest dostosowana
do rozdzielczości
1024 x 764


NEWS`y to najważniejsze informacje dotyczące działalności naszego Klubu.
Poniżej zajdziecie plan pracy na bieżący rok, sprawozdania z zorganizowanych przez nasz Klub wycieciek, spotkań i konkursów w danym roku szkolnym.



Moja szkoła w Unii Europejskiej

Rok 2008 został decyzją Rady Unii Europejskiej ogłoszony Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.

Jego obchody zarówno w naszym kraju jak i w całej Europie mają podkreślić znaczenie wkładu różnorodnych kultur we wspólne dziedzictwo europejskie i uświadamiać zwłaszcza dzieciom i młodzieży, znaczenie rozwijania społeczeństwa europejskiego, otwartego na różnorodność kulturową.

Do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Moja szkoła w Unii Europejskiej" pod patronatem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy. Zachęciła nas m.in. tematyka VI edycji, która w tym roku poświęcona została propagowaniu idei wielokulturowości Europy, w tym również Polski.

W związku z powyższym szkolny klub europejski działający w naszej szkole postanowił przystąpić aktywnie do realizacji założeń szóstej edycji.

Od stycznia 2008 r. do końca marca 2008 r. działalność klubu nastawiona była na realizację różnorodnych projektów, których założeniem było zapoznanie uczniów naszej szkoły i nie tylko z ideą różnorodności kulturowej Europy i Polski.

Od stycznia 2008 przeprowadziliśmy w szkole szereg różnorodnych działań umożliwiających zapoznanie się uczniów naszej placówki z celami programu oraz założeniami jego VI edycji.

W celu zapoznania naszych uczniów z ideą Roku Dialogu Międzykulturowego przygotowaliśmy dwie informacyjne gazetki ścienne na korytarzach szkolnych, gdzie na przerwach uczniowie chętnie zapoznawali się, z tego co można było zaobserwować z nowym i ciekawymi dla nich informacjami. Pierwszą poświęciliśmy zapoznaniu młodzieży z hasłami przewodnimi programu, a mianowicie ze znaczeniem słowa "dialog" i "tolerancja" oraz różnorodności kulturowej i etnicznej Polski. Na drugiej gazetce ściennej uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej mogli przeczytać informacje i zobaczyć obiekty znajdujące się na teranie Małopolski, a więc również ich "małej Ojczyzny" , wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowiące dziedzictwo kulturowe województwa małopolskiego.

Naszym działaniom informacyjnym towarzyszyły równolegle tematy lekcyjne na wiedzy o społeczeństwie i lekcjach wychowawczych poświęcone m.in. tematyce mniejszości narodowych w Polsce oraz tolerancji wobec innych kultur i narodowości.

Kolejnym etapem działań był wybór trzyosobowego zespołu uczniów gimnazjum, który pod moją opieką przygotował materiały do konkursu na opracowanie dwóch numerów gazetek szkolnych poświęconych dwóm z czterech zaproponowanych tematów.

Grupa, w której skład weszły trzy uczennice klasy drugiej gimnazjum zaproponowała następujące tematy do realizacji:
1. Nasze projekty wymiany młodzieżowej z wybranymi krajami Unii Europejskiej jako element poznania kultur.
2. Czy jesteśmy otwarci na różnorodność etniczną i kulturową ?

Wybraliśmy również tytuł gazetki, a mianowicie rozszerzyliśmy tytuł naszej stałej gazetki szkolnej "Kleksik" o słowo "Euro" co miało wskazywać na poświęcenie obu numerów specjalnych tematyce europejskiej.

W związku z tym dalsze nasze działania w szkole były poświęcone realizowaniu różnorodnych zadań, które umożliwiłyby nam zebranie materiałów do gazetek.

We współpracy z wychowawcami klas i pozostałymi nauczycielami przeprowadziliśmy szereg zadań i projektów. Były to m.in. ankieta na temat wymiany młodzieży w klasach I - III gimnazjum (wśród 103 uczniów). Nasi uczniowie nie uczestniczyli jeszcze w wymianie szkolnej, dlatego chcieliśmy za pomocą tego badania dowiedzieć się m.in. tego z młodzieżą jakiego kraju najchętniej spotkaliby się i pracowali nad ew. wspólnym projektem oraz co sądzą na temat tego typu przedsięwzięć.

Kolejnymi naszymi działaniami było ogłoszenie konkursów literackich związanych tematycznie z ideą projektu i konkursu na opracowanie gazetek. Wypracowania jakie otrzymaliśmy od uczniów opublikowaliśmy w przysłanych na konkurs numerach gazetki. Ogłosiliśmy konkurs plastyczny pod hasłem "Różnorodność kulturowa i etniczna Polskii Europy połączony z wystawą najciekawszych prac. Niektóre z nich stały się ozdobą numerów konkursowych naszej gazetki "EuroKleksik".

Ciekawym przedsięwzięciem dla uczniów było przygotowanie pod moim kierunkiem przez zespół redakcyjny gazetki "EuroKleksik" dwóch lekcji europejskich z pokazem slajdów dla uczniów na temat różnorodności kulturowej Polski oraz mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę. Wykład ten urozmaiciliśmy konkursem dla poszczególnych klas z symbolicznymi nagrodami pocieszenia w postaci dyplomów. W jednej z gazetek zmieściliśmy fotoreportaż z tego wydarzenia.

Zespół redakcyjny przeprowadził również interesujący wywiad z przedstawicielem mniejszości wietnamskiej zamieszkującym wraz ze swoją rodziną naszą miejscowość.

Wszystkie nasze działania opisaliśmy szczegółowo w dwóch numerach gazetki "EuroKleksik", które przysłaliśmy na konkurs. Obecnie czekamy na jego wyniki .

W imieniu swoim, opiekuna i koordynatora projektu w gimnazjum jak i uczniowskiego zespołu redakcyjnego "EuroKleksika" dziękuję wszystkim tym uczniom i nauczycielom , którzy wykazali się aktywnością i pomogli w realizacji założeń programu.

Alicja Kołodziejczyk




KONKURS "T0 i OWO o ..." rozstrzygnięty ...

Jury oceniało plakaty w trzech grupach wiekowych

  • klasy I - III SP
  • klasy IV - VI SP
  • klasy I - III Gim

Wasze pomysły i zaangażowanie przeszły oczekiwania organizatorów :)

GRATULUJEMY POMYSŁÓW!!!

Spośród licznych prac JURY wybrało te najlepsze ...

GRUPA 1 (klasy I -III SP)

  • I miejsce - klasa 2 A
  • II miejsce - klasa 1 A
  • III miejsce - klasa 3 A


GRUPA 2 (klasy IV - VI SP)

  • I miejsce - klasa 6 A
  • II miejsce - klasa 5 A
  • III miejsce - klasa 6 B


GRUPA 3 (klasy I -III Gimnazjum)

  • I miejsce - klasa 2 B
  • II miejsce - klasa 3 B
  • III miejsce - klasa 2 A

Laureaci (grupy z klas odpowiednich kategorii wiekowych) zostaną nagrodzeni najwyższą oceną cząstkową z języka obcego, plastyki, pochwałą wychowawcy, a ich prace można podziwiać TUTAJ>>

SKE "EURORZEPKI"




KONKURS "Unia Europejska a walka z dyskryminacją"

Organizacja Euromlodzież organizuje konkurs
"Unia Europejska a walka z dyskryminacją".

Zbierzcie drużynę, wymyślcie i przygotujcie plakat
przedstawiający idee przeciwdziałania
dyskryminacji w Unii Europejskiej.

Komisja Europejska w Roku na rzecz
Równych Szans dla Wszystkich,
ogłasza konkurs
"Unia Europejska a walka z dyskryminacją"
skierowany do młodych ludzi
w wieku 12-14 lat oraz 15-18 lat.

Dla najlepszych - zaproszenie Komisji Europejskiej
do Brukseli.

więcej na ten temat >>

kfp



Archiwum nowinek z grudnia 2006!!!



Archiwum nowinek z listopada 2006!!!









Sapere aude!

"Do arku, który służy za Pompei bramę,
Wiedzie ulica Grobów, niby cmentarz długi,
A groby są rozlicznych kształtów: jedne same,
Udzielnych groby osób, inne mieszczą sługi,
Gladiatory - aktory - inne rodom całym
Poświęcone ... I są tu budowle kamienne,
często sklepione, z wnijściem i siedzeniem małym,
Gdzie miło jest upały oszukiwać dzienne ..."


Cyprian Kamil Norwid: poemat "Pompeja", 1849

Aż sześć pobliskich gimnazjów w dniu 10 maja 2006 r, wzięło udział w II Gminnym Konkursie Wiedzy o Europie zorganizowanym przez Szkolny Klub Europejski "Eurorzepki" działający w naszej szkole. Były nimi Gimnazjum Nr 1 i Nr 2 z Andrychowa, Gimnazjum z Roczyn, Gimnazjum z Zagórnika, po raz pierwszy Gimnazjum z ZS-P Nr 2 w Wieprzu oraz nasze Gimnazjum. Tematyka konkursu w tym roku była związana z wiecznym miastem Rzym za panowania cesarzy.

Trzyosobowe drużyny zmierzyły się z trudnymi pytaniami z takich kategorii jak: cesarze rzymscy, literatura, sztuka, architektura, język łaciński, życie codzienne w starożytnym Rzymie, dzieje Rzymu. Największa popularnością cieszyła się kategoria "Życie codzienne w starożytnym Rzymie" oraz "Architektura i Sztuka". Ponadto drużyny rozwiązywały zadania dotyczące legendy o początkach Rzymu, mitologii rzymskiej, "złotych myśli" poetów i filozofów rzymskich oraz zadanie matematyczne z użyciem cyfr rzymskich.

Zwycięzcom gratulujemy ...
KLIKAJĄC TUTAJ dowiesz się, które gimnazjum w tym roku zwyciężyło...

Serdeczne podziękowania kierujemy do INTERKINA w Andrychowie za zorganizowanie nagród dla grupy (3 osoby), która zdobyła I miejsce.


Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców
za pokrycie kosztów związanych z organizacją i przeprowadzeniem konkursu.

SKE "EURORZEPKI"

A. Kołodziejczyk


WASZE ŻYCZENIA WALENTYNKOWE

Walentynkowy tydzień w Zespole Szkół Samorządowych w Rzykach mamy już za sobą. Jak co roku SKE "EURORZEPKI" zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ.
W czwartek (09.02.2006 r.) Wasze życzenia Walentynkowe (a było ich spooooooooooooro) Nasi Walentynkowi Listonosze dostarczyli pod wskazany adres.
W tym roku mieliście mozliwość złożenia życzeń swojej WALENTYNCE, ale nie tylko ..., poprzez internet. Wasze życzenia znajdują się na szkolnej witrynie. >>ZAPRASZAMY, KLINKIJ TUTAJ >>>

achow


WALENTYNKOWY WYJAZD DO KINA

SKE "EURORZEPKI" zorganizował 9. lutego WALENTYNKOWY WYJAZD DO KINA na film pt. "Opowieści z Narnii". Dziękujemy za udział w wyjeździe i zapraszamy ponownie.
W tym miejscu serdecznie DZIĘKUJEMY KIEROWNICTWU KINA "INTREKINO" (w Andrychowie) oraz firmie przewozowej Pana Henryka Borkały za OKAZANĄ DOBROŚĆ PŁYNĄCĄ Z GŁĘBI ICH GORĄCYCH SERC.

achow

Recenzję z filmu pt. "Opowieści z Narnii" przygotował uczeń klasy Ib gim - Przemysław Pająk

Film ten powstał na podstawie książek C.S.Lewisa. Opowiada on o przygodzie 4 dzieci Zuzanny, Piotra, Edmunda i Łucji w krainie zwanej Narnią. Dostają się tam oni przez szafę. Jednak nie taką zwykłą o czym dowiecie się czytając wszystkie części "Opowieści z Narnii". Film ze strony fabuły nie odbiega za bardzo od przygód książkowych. Jednak nie dało się uniknąć pewnych zmian. Usunięto parę nieistotnych rzeczy. Od strony graficznej film wykonano po mistrzowsku. Najtrudniejszym wyzwaniem było stworzenie fantastycznych mieszkańców Narnii. Większość stanowiły mówiące zwierzęta i pół-ludzie np. centaury, fauny. W produkcji filmu udział musiało brać więc wielu grafików aby móc je stworzyć. Nie można jednak zapomnieć o aktorach, którzy z prawdziwym uczuciem grali swoją rolę. Warto iść na ten film choćby dla zobaczenia wspaniałych efektów specjalnych i poznać fabułę tej jakże udanej opowieści.



"Cudowne dziecko" - Wolfgang Amadeusz Mozart"

Wolfgang Amadeusz Mozart przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku w Austrii, w Salzburgu. W tym roku obchodzimy 250 rocznicę jego urodzin. Największe uroczystości urodzinowe odbędą się oczywiście w rodzinnym mieście kompozytora Salzburgu i światowej stolicy muzyki - Wiedniu. Nasza szkoła również postanowiła uczcić sławnego muzyka przybliżając uczniom sylwetkę i twórczość Mozarta.

ROK 2006 ZOSTAŁ OGŁOSZONY ROKIEM MOZARTOWSKIM



Klub nasz wykonał gazetkę tematyczną z tej okazji.

W dniu 250 urodzin słynnego kompozytora Szkolny Klub Europejski "Eurorzepki" przygotował dla uczniów klas VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum Międzyklasowy Konkurs Wiedzy o Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie. Uczestnicy zabawy wysłuchali 8 najsłynniejszych utworów muzycznych Mozarta podając ich tytuły i gatunki muzyczne, a następnie pisali test składający się z 14 pytań, dotyczący życia i twórczości Mozarta. Pytania do konkursu przygotowały Panie Barbara Jabłońska (quiz muzyczny) i Alicja Kołodziejczyk (pozostałe pytania). Wszystkie pytania zostały przygotowane na podstawie informacji zawartych na gazetce ściennej szkolnego klubu europejskiego.

Wystarczyło tylko poczytać i wziąć udział w konkursie. Do konkursu przystąpiły dwuosobowe drużyny z następujących klas:

  • Karina Zachura i Paweł Kołodziejczyk z kl.6A

  • Małgorzata Lachendro i Anna Dębicka z kl.1A G

  • Przemysław Pająk i Mateusz Cibor z kl.1B G

  • Weronika Mikołajek i Filip Magiera z kl.2A G

  • Joanna Bistyga i Barbara Jędrusik z kl.3A G

  • Wojciech Buczkowski i Wojciech Kozak z kl.3B G

Klasy 6 B szkoły podstawowej i 2 B gimnazjum nie wytypowały drużyn i nie wzięły udziału w zabawie.


Wszyscy uczestnicy konkursu

Każdy z uczestników pisał test indywidualnie za który mógł uzyskać 30 pkt. Następnie zdobyte przez niego punkty dodawano do punktów uzyskanych przez jego kolegę lub koleżankę z klasy. Suma punktów dawała ogólną punktacje danej klasy. Maksymalnie drużyna mogła zdobyć 60 pkt.

Nagrodą w konkursie była szóstka z muzyki dla zdobywców I miejsca oraz piątka z muzyki dla wszystkich uczniów klasy, której drużyna zdobyła I miejsce. Jak się później okazało Pani Barbara Jabłońska dodała do tych nagród jeszcze dodatkowe "bonusy - niespodzianki".

Klasy, które zdobyły pierwsze trzy miejsca to:

  • I miejsce - klasa 1 B gimnazjum - 39 pkt.

  • II miejsce - klasa 1 A gimnazjum - 36 pkt.

  • III miejsce - klasa 2 A gimnazjum - 34 pkt.


Pozostałe miejsca:

  • IV miejsce - klasa 6 A szkoły podstawowej - 31 pkt.

  • V miejsce - klasa 3 B gimnazjum - 21 pkt.

  • VI miejsce - klasa 3 A gimnazjum - 20 pkt.

Wszyscy spisali się znakomicie i wykazali się dużą wiedzą.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !!!

Mamy nadzieję, ze wkrótce spotkamy się na następnym konkursie. Zapraszamy również tych niezdecydowanych. Warto sprawdzać swoją wiedzę! Dziękujemy Pani Barbarze Jabłońskiej za przygotowanie części muzycznej i pracę w jury konkursu. Dziękujemy również dziewczynkom z klasy 6 A i Patrykowi Prochotowi z klasy 3 A G za wykonanie dekoracji na szkolną gazetkę ścienną z tej okazji.

A oto najciekawsze pytania z quizu:

Jakie imiona miał Mozart? Zakreśl prawidłową kolejność.
A. Chryzostom, Jan, Teofil, Wolfgang
B. Wolfgang, Jan, Teofil , Chryzostom
C. Jan, Chryzostom, Wolfgang, Teofil
Prawidłowa odpowiedź - C.

Jak się nazywają słodycze produkowane specjalnie na cześć słynnego kompozytora?
A. Mozartpralinen
B. Mozartbonbons
C. Mozartkugeln
Prawidłowa odpowiedź - C.

Kogo pocałował Wolfgang z radości w policzek, że mógł dla niej zagrać?
A. mamę
B. siostrę
C. cesarzową Marię Teresę
Prawidłowa odpowiedź - C.


Klasy, które zdobyły pierwsze trzy miejsca otrzymały od nas pamiątkowe dyplomy.

Ciekawą galerię zdjęć z naszego konkursu przygotowała p. A. Kołodziejczyk

>>ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA - kliknij tutaj i pobierz!!! >>

opr. A. Kołodziejczyk



UCZESTNICZYLIŚMY 

W "WIGILIJCE EUROPEJSKIEJ"

W dniu 20.12.2005 r. Gimnazjum Nr 2 w Andrychowie zorganizowało spotkanie dla Szkolnych Klubów Europejskich oraz młodzieży z Gminy Anrychów pt. "Wigilijka europejska". Spotkanie rozpoczęło się uroczystym powitaniem młodzieży i ich opiekunów. Po krótkim i bardzo zabawnym programie artystycznym, uczniowie gimnazjów z naszej gminy rozpoczęli konkurować ze sobą w takich dziedzinach jak: 

Nasze "EURORZEPKI" zdobyły w powyższych konkurencjach, które przebiegały w bardzo miłej i wesołej atmosferze, II MIEJSCE !!!

W tym miejscu pragniemy serdecznie pogratulować uczennicom (Joanna i Małgorzata Moskwik - III b, Aldona Bury - III b, Angelika Fryś - II a, Weronika Mikołajek - II a), które prezentowały naszą szkołę. Dziękujemy Wam za udział w tegorocznej "Wigilijce europejskiej", bo dzięki Waszemu zaangażowaniu i Waszej wiedy i umiejętnością zdobyliśmy II miejsce.

O tym wydarzeniu pisały "NOWINY ANDRYCHOWSKIE".
Dziś możemy podziwiać niniejszy artykuł klikając >>TUTAJ>>

achow



UWAGA!!!

We wrześniu i październiku 2005 r. Szkolny Klub Europejski, we współpracy z Samorządem Uczniowskim Gimnazjum, wziął udział w akcji Młodzi Głosują i zorganizował w naszej szkole Wybory Parlamentarne oraz Pierwszą i Drugą Turę Wyborów Prezydenckich.

Poniżej znajdziecie krótkie sprawozdania z tych akcji.


Relację z Wyborów Parlamentarnych znajdziecie tutaj
Relację z Pierwszej Tury Wyborów Prezydenckich znajdziecie tutaj
Relację z Drugiej Tury Wyborów Prezydenckich znajdziecie tutaj

achow



UWAGA!!! DRODZY UCZNIOWIE!!!

Akcja "Pomóżmy dzieciom z sąsiedniej wioski"

14 października zakończyliśmy zbiórkę przyborów szkolnych zorganizowaną wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum przez nasz Szkolny Klub Europejski w ramach Akcji "Pomóżmy dzieciom z sąsiedniej wioski".

Uwaga!!! Podsumowanie akcji znajdziecie TUTAJ

mgr ALICJA KOŁODZIEJCZYK

mgr KATARZYNA FULARA-POTOCZNY


Copyright 2005 by achow. Don't steal!